Terapia Energotonowa
HiToP – High Tone Power Therapy jest nowym sposobem leczenia opartym na wiedzy z wielu dziedzin naukowych. Stanowi zasadniczy krok naprzód w zakresie zastosowań i skutków terapeutycznych. Standardowa elektroterapia pobudza nerwy i mięśnie, natomiast głównym celem terapii energotonowej jest bezpośrednie działanie na metabolizm komórek. Terapia energotonowa wprowadza energię do ciała podwyższając potencjał energetyczny komórki oraz wprawia struktury komórkowe w oscylacje w celu normalizacji metabolizmu.
Terapia energotonowa HiToP to nowoczesna metoda fizykoterapeutyczna, bazująca na prądach dwukierunkowych średniej częstotliwości (od 4096 Hz do 32 768 Hz).
To co wyróżnia terapię energotonową od tradycyjnej elektroterapii i stanowi o jej większej skuteczności, to równoczesna zmiana amplitudy i częstotliwości według indywidualnie dobranej dla każdego pacjenta krzywej progowej czucia. Pozwala to na aplikację dużych dawek przy niewielkich odczuciach pacjenta, a tym samym przy równoczesnym ograniczeniu efektów ubocznych, takich jak podrażnienia elektrochemiczne skóry. Im wyższa częstotliwość tym więcej energii może być wprowadzone do organizmu (ze względu na to, Że prądy o wyższej częstotliwości są lepiej tolerowane przez pacjenta), a im więcej energii zostanie wprowadzone tym lepsze będą efekty w trakcie terapii.
Klasyczna elektroterapia ma za zadanie pobudzić nerwy i mięśnie, natomiast terapia energotonowa ma na celu pobudzenie metabolizmu komórek, poprzez wprowadzenie ich w niewielkie drgania, które usprawniają procesy metaboliczne i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Terapia energotonowa może być stosowana na dwa sposoby: lokalnie (w miejscu występowania dolegliwości) oraz na całe ciało (tzw. witalizacja), dzięki zastosowaniu kilku obwodów. Bardzo często oba sposoby aplikacji stosowane są jednocześnie, ponieważ rzadko schorzenie dotyczy jednej części ciała, często bierze swój początek w uogólnionych zaburzeniach energetycznych. Witalizacja całego organizmu w znacznym stopniu podnosi potencjał energetyczny komórek i wspomaga procesy regulacyjne ustroju, pomagając wrócić do homeostazy.
Dzięki zastosowaniu różnych częstotliwości w trakcie jednego zabiegu, w drgania wprowadzane są komórki o różnym rozmiarze, dzięki czemu witalizowane są wszystkie komórki organizmu.
Najczęściej terapię energotonową stosuje się w przewlekłych schorzeniach stawów, chorobach reumatycznych, zespołach bólowych kręgosłupa, zmianach zwyrodnieniowych, a także w stanach przeciążeniowych i pourazowych tkanek miękkich, chorobach narządów wewnętrznych oraz w celu zwalczania bólu. Terapia HiTop może być również stosowana do stymulacji mięśni osłabionych z nieczynności, a także w treningu sportowym. W zależności od celu leczenia, jedna sesja zabiegowa powinna trwać od 20 do 60 minut, codziennie lub co drugi dzień w serii 10 sesji zabiegowych.
Przeprowadzone dotychczas badania świadczą o szerokim spektrum zastosowania terapii energotonowej. Zaobserwowano korzystne efekty w leczeniu wielu schorzeń.
Terapia zespołów bólowych kręgosłupa Lędźwiowego, jak donoszą badania, przynosi wyraźne zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych'” (przez poprawę transportu mediatorów bólu i zapalenia oraz eliminację szkodliwych produktów przemiany materii), likwidację obrzęku (dzięki zwiększeniu dyfuzji) oraz uczucie wyraźnego odprężenia całego organizmu. Terapia energotonowa, stosowana w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa jako metoda uzupełniająca kinezyterapię, poprawia zdecydowanie wyniki rehabilitacji. Jak donoszą Janiszewski i Polak, w grupie pacjentów, w której poza kinezyterapią stosowano również terapię energotonową poprawa ruchomości i wzrost siły badanych mięśni były większe niż w grupie pacjentów poddanej jedynie kinezyterapii.
Bardzo dobre efekty przynosi zastosowanie terapii energotonowej w leczeniu stawów obwodowych. Terapia HiTop pacjentów dotkniętych Chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego przynosi poprawę ruchomości, funkcjonalności (sprawniejsze poruszanie się po schodach, zakładanie nogi na nogę) oraz znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych. Terapia stawu kolanowego, po uszkodzeniu tkanek miękkich, jak zaobserwował Wilk, skutkuje zwiększeniem zakresu ruchu, poprawą sity mięśnia czworogłowego uda oraz zmniejszeniem dolegliwości bólowych.
W dziedzinie angiologii również odnotowano pozytywne efekty po zastosowaniu terapii energotonowej. U pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną zaobserwowano zmniejszenie obrzęków kończyn dolnych oraz spadek dolegliwości bólowych. Inne badania wskazują na znaczną poprawę przepływu w mikrokrążeniu u pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.
Pozytywne efekty terapii energotonowej zaobserwowano także u pacjentów leczonych na polineuropatię cukrzycową. Stymulacja mięśni aparatem HiTop jest skuteczniejsza od tradycyjnej stymulacji, przez dodatkowe działanie na metabolizm komórkowy.
W wymienionych badaniach poprawiają się różne parametry, w zależności od schorzenia, na które cierpią badani: zakres ruchu, sita mięśniowa, wielkość obrzęku, przepływ w mikrokrążeniu.
Jednak wydaje się, że głównym czynnikiem, który ulega zmianie jest natężenie bólu. W subiektywnej ocenie pacjentów, ból mierzony w skali VAS, diametralnie się zmniejsza. Dzieje się tak ponieważ terapia energotonowa stymuluje metabolizm komórkowy, przyspiesza usuwanie mediatorów bólu i stanu zapalnego oraz witalizuje cały organizm. Zmniejszając dolegliwości, a niejednokrotnie nawet likwidując, niweluje jeden z najbardziej uporczywych objawów wielu schorzeń. To sprawia, że subiektywna ocena terapii przez pacjentów jest równie dobra, jak obiektywna ocena badaczy.