Organizatorzy

Centrum Medyczne Da Vinci i Fundacja „Polski Instytut Otwartego Dialogu” przy współpracy z Zakładem Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii CM UJ, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz z Fundacją Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo”

Otwarty dialog

Podejście terapeutyczne „Otwarty Dialog” zostało stworzone w latach osiemdziesiątych XX wieku przez prof. Jaakko Seikkulę (psychoterpautę) i Brigittę Alakare (psychiatrę) oraz ich zespół w szpitalu Keropudas w Finlandii. Rozwinęli oni system leczenia skoncentrowany na rodzinie, zakładający szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie leczenia jako procesu wykorzystującego różne metody terapeutyczne.

Skuteczność „Otwartego Dialogu” oceniono w Finlandii na podstawie badań kontrolnych przeprowadzonych wśród pacjentów  po pierwszej psychozie. Efektem takiego sposobu leczenia był znacznie szybszy powrót do zdrowia (nawroty jedynie u 24% pacjentów w porównaniu do 71% w grupie leczonej tradycyjnie) i do pełnego zatrudnienia (81% w porównaniu do 43%). W ciągu 5 lat aż 86% pacjentów leczonych metodą „Otwartego Dialogu” wróciło do poprzedniej aktywności – studiów, pracy lub jej poszukiwania, a 82% nie doświadczyło żadnych utrzymujących się objawów.

prof. Jaakko Seikkula,Universityof Jyväskylä, Finland

Prowadzący

dr Werner Schütze – Havelland Kliniken GmbH, Berlin, dr n. med.
specjalista psychiatra dorosłych, dzieci i młodzieży, psychoterapeuta i terapeuta rodzinny, członek Międzynarodowej Organizacji oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Leczenia Psychoz. Jeden z twórców nowoczesnego systemu leczenia środowiskowego w Niemczech. Nauczyciel podejścia „Otwarty Dialog” jako metody leczenia zaburzeń psychicznych, w tym kryzysów psychotycznych. Dyrektor Klinik für Psychiatrie, PsychotherapieundPsychosomatik der HavellandKliniken GmbH w Berlinie.

dr Renata Wojtyńska – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, dr n. med., specjalista psycholog kliniczny, pedagog, pracownik dydaktyczny i naukowy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Sp. z o.o. we Wrocławiu, Absolwentka międzynarodowego szkolenia w podejściu „Otwarty Dialog”, a także szkoleń psychoterapeutycznych, atestowanych przez PTP m.in. w zakresie systemowej terapii rodzin oraz analitycznej psychoterapii grupowej.

Adresaci: psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i zajęciowi, pedagodzy, pielęgniarki, pracownicy socjalni, kuratorzy zawodowi i społeczni, doradcy zawodowi, osoby doświadczone w chorobie.
Miejsce: Kraków – Centrum Medyczne Da Vinci ul. Piekarska 3
Czas trwania sesji: piątek 15.00-19.00, sobota: 9.00 – 17.00
Wielkość grupy: 25 osób
Wszelkie informacje: Monika Golik, oda@cmdv.pl, tel: 12 307 0 333
Sekretariat czynny: pn. – pt. 9.00 – 15.00

Kurs w całości będzie tłumaczony konsekutywnie z jęz. angielskiego na jęz. polski.

Kraków Temat
Sesja 1.
30 – 31.10.2015
Model otwartego dialogu – pozycja obserwatora. Zespół reflektujący – wprowadzenie.
Sesja 2.
4 – 5.12.2015
Zespół reflektujący – poziomy komunikacji. Superwizja pracy zespołu reflektującego. Schemat sieci społecznych. Aktywacja i rozwój sieci społecznych. Plan interwencji w kryzysie.
Sesja 3.
29 – 30.01.2016
Rozmowy w sieciach jako proces otwarty. Schemat i fazy rozmów w sieciach społecznych. Pytania zorientowane na proces. Metarefleksje zespołu terapeutycznego. Główne zasady rozmów w sieci społecznej. Plan interwencji w kryzysie (kont.).
Sesja 4.
11 – 12. 03.2016
Główne zasady rozmów w sieci społecznej (kont.). Plan interwencji w kryzysie (kont.). Aktywacja i rozwój sieci społecznych (kont.). Podstawowe założenia teorii systemów. Systemowa teoria zmiany.
Sesja 5.
15 – 16.04.2016
Pytania systemowe. Przykładowa sieć wsparcia – praktyka. Podstawowe założenia teorii systemów (kont.). Metarefleksje zespołu terapeutycznego.
Sesja 6.
24 – 25.06.2016
Pytania cyrkularne, współkonstruowanie rzeczywistości. Specyfika pracy z traumą.
Sesja 7.
9 – 10.09.2016
Praca z rodziną z dziećmi oraz adolescentami (genogramy i kroniki rodzinne, przekazy transgeneracyjne i tajemnice rodzinne).
Sesja 8.
21 – 22.10.2016
Dialogi antycypacyjne, interwencje terapeutyczne pod superwizją. Podsumowanie.

Sprawdź ofertę promocyjną DaVinci!

Sprawdź ofertę promocyjną DaVinci!

Czytaj więcej