Terapia manualna

Terapia manualna Kraków

Terapia manualna nazywana inaczej chiroplastyką to jedna z uznanych metod fizjoterapeutycznych pomagających w leczeniu różnych dolegliwości kręgosłupa i innych narządów układu ciała. W dosłownym tłumaczeniu terapia manualna to leczenie przy pomocy rąk. Przez setki lat metoda ta stosowana była tylko i wyłącznie przez znachorów. Dzisiaj to powszechna metoda rehabilitacji ciesząca się sporą popularnością. Ma ona charakter masażu w mniej przyjemnym formacie przy wykorzystaniu specjalnych ucisków i chwytów. Wykorzystuje się w jej przypadku najczęściej oddziaływanie na stawy, nerwy oraz rozciąganie mięśni. Zabieg może przynieść ulgę już po pierwszej 30 – minutowej sesji. Zazwyczaj po takim czasie pacjent czuje się już dużo lepiej, a po kilku kolejnych razach dolegliwości powinny całkowicie zniknąć. Jeżeli tak się nie dzieje prawdopodobnie przyczyną bólu nie są problemy związane z kręgosłupem czy stawami. Oczywiście aby przejść do działania niezbędnym wydaje się być przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w celu określenia problemu oraz sposobu eliminacji. Poza wywiadem przed przystąpieniem do terapii konieczne jest badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Odbywa się ono w spoczynku, a także podczas ruchów czynnych i biernych. Ruchy bierne fizjologiczne to nic innego jak ruchy złożone z toczenia i ślizgu powierzchni stawowych. Ruchy bierne naśladujące to specyficzne dla każdego stawu przemieszczenia powierzchni chrząstki stawowej. Podczas tego badania terapeuta ma ocenić wygląd i konsystencję tkanek miękkich, zakres oraz jakość ruchu elementów kostnych, a także charakter oporów występujących podczas przemieszczania poszczególnych struktur układu ruchu. Bada również ruchy bierne kręgosłupa i ocenia reakcję układu ruchu na czynniki szkodliwe dla jego struktur.

W terapii manualnej poprzez ucisk, chwyty, oraz inne techniki masażu terapeuta dociera do miejsc chorych. Ma to skutkować przywróceniu normalnego funkcjonowania zablokowanych partii kręgosłupa i stawów oraz całkowitym pokonaniem bólu. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Wskazany jest szczególnie w przypadku napięcia karku i dolegliwości bólowych w okolicach lędźwiów, krzyża, a także kości ogonowej. Częste oddawanie moczu ma również wskazanie do podjęcia terapii manualnej. Do innych zaburzeń skłaniających do zastosowania tej metody leczenia należą także problemy z zajściem w ciąże, migrena, dyskopatia, stany napięcia i przemęczenia, nerwobóle, wady postawy, czy także bezsenność. Terapeuta wybiera odpowiedni sposób leczenia w zależności od schorzenia pacjenta. Może zastosować metody takie jak: masaż, stretching, trakcję, kompresję, terapię tkanek miękkich, terapię nerwowo-mięśniową, neuromobilizację, mobilizację oraz manipulację. 

Przeciwskazania dla terapii manulanej

Są jednak przeciwwskazania, gdy nie można podjąć się terapii manualnej.Terapia manualna niedopuszczalna jest w przypadku kobiet w ciąży, osób z gruźlicą kości, pęknięciami, złamaniami, żylakami odbytu, a także tych, którzy cierpią na hemofilię lub osteoporozę. 

Odpowiednio przeprowadzana terapia manualna przywraca prawidłowe wykonywanie złożonych aktów ruchowych, oddechowych oraz odpowiednią postawę ciała. Ponadto eliminuje ona wszelki bóle na tyle skutecznie, by pacjent mógł o nich zapomnieć na dobre. Osoba chora otrzymuje zalecenia mające na celu niedopuszczenie do nawrotu dolegliwości. Jest to szereg informacji dotyczących czynności życia codziennego między innymi sposób spania, diety, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp.

Ponadto dostaje indywidualnie dopasowane zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu. Wyznaczona zostaje wizyta kontrolna mająca na celu sprawdzenie skuteczności leczenia i skorygowania toku leczenia domowego. 

Podsumowując terapia manualna, stosowana przez wykwalifikowane osoby, jest bardzo skuteczną metodą diagnozowania i leczenia zaburzeń narządu ruchu.

Sprawdź ofertę promocyjną DaVinci!

Sprawdź ofertę promocyjną DaVinci!

Czytaj więcej